| شنبه، 22 مرداد 1401
عید خونین قربان در عربستان سعودی:(تکمیل می شود)
       کد خبر: 10568

نگاه ایران:*تکمیل می شود:

تعداد کشته شدگان گیلانی به ۲۳ نفر رسید +اسامی

مدیر حج و زیارت گیلان گفت: در حادثه دلخراش امروز منا ۲۳ نفر از زائران حج تمتع گیلان کشته شدند که با توجه به عمق فاجعه احتمال دارد آمار کشته شدگان افزایش یابد.

به گزارش فارس، حادثه منا موجب کشته شدن یک هزار حاجی و زخمی شدن یک هزار و ۵۰۰ نفر شده که در این بین بیش از ۹۰ زائر ایرانی کشته و بیش از ۱۵۰ نفر مجروح شدند.

در بین کشته شدگان زائران ایرانی، سه نفر از زائران گیلانی شناسایی شدند که مدیر حج و زیارت گیلان طی تماس تلفنی از سرزمین منا، اظهار کرد: بر اثر بی تدبیری و سوء مدیریت مقامات سعودی تعداد زیادی از زائران حج تمتع در سرزمین منا همزمان با عید قربان جان خود را از دست دادند.

حسن فعال با بیان اینکه تعدادی از کشته شدگان گیلانی بودند، تصریح کرد: طبق اسامی اعلام شده، «احمد اسماعیلی چافی»، «رحمت غلامی جیرکل» و «ابراهیم کریم پور»، جزو کشته شدگان حادثه منا از گیلان هستند.

وی با اشاره به اینکه در این حادثه یک زائر گیلانی مفقود شده است، گفت: «محمدحسین رمضانی سیاه خلکی» جزو مفقودین این حادثه است.

مدیر حج و زیارت گیلان متذکر شد: احتمال دارد بر تعداد کشته شدگان این حادثه اضافه شود.

این مسئول در ادامه از افزایش تعداد قربانیان حادثه منا در گیلان خبر داد و گفت: از ۵ کاروان گیلانی تنها تعدادی از زائران یک کاروان به نام «منصور یوسف نیا» که زائران لنگرود و رودسر را ثبت نام کرده بود دچار حادثه شدند.

وی با بیان اینکه تاکنون تعداد کشته های رسمی کاروان مذکور ۲۳ نفر هستند، تصریح کرد: ۳ نفر در بیمارستان سعودی بستری هستند.

وی اسامی ۱۲ نفر از کشته شدگان گیلانی حادثه منا جملگی با شماره کاروان ۲۸۱۵۹ را به شرح زیر اعلام کرد:

احمد اسماعیلی چافی

حجت اوشیانی

کریم پورتقی

حبیب ترابی

غلامرضا خورسند

محمدحسین رمضانی سیاه خلکی

جمشید علم جو

رحمت غلامی جیرگل

ابراهیم  فخری نالکیاشری

ابراهیم  کریم پورچمچالی

عزت الله مرادی

علی محمد یحیی پور

مدیر حج و زیارت گیلان خاطرنشان کرد: اکنون گروه های امداد و کادر پزشکی به دنبال دیگر مصدومان و مفقودین حادثه منا هستند و در صورت ارائه خبرهای مستند متعاقباً اطلاع رسانی می شود.

  افزایش کشته شدگان ایرانی

سازمان حج و زیارت ایران اعلام کرده که شمار کشته شده ها از 1200 نفر گذشت و بیش از 2000 نفر زخمی شده اند؛ این در حالی است که سازمان دفاع شهری عربستان شمار کشته ها را تا کنون 717 کشته اعلام کرده است.

روابط عمومی سازمان حج و زیارت در آخرین اطلاعاتی که از شمار قربانیان حادثه منا اعلام می کرد، تعداد زائران ایرانی کشته شده در حادثه منا را ۱۳۰ نفر اعلام کرد.

از سوی دیگر به گفته مقامات سعودی این حادثه به دلیل ازدحام بالای جمعیت اتفاق افتاد که عربستان تا کنون زخمی شدن 863 را تأیید کرده است.

هفت گیلانی در میان کشته شدگان

 مدیر کاروان حج تمتع زائران گیلانی، گفت: در حادثه صبح امروز در گردنه منا هفت زائر گیلانی که همگی از کاروان رودسر اعزام شده بودند درگذشتند.  عبدالله آقایی زاده مدیر کاروان حج تمتع زائران گیلانی با اعلام خبر کشته شدن هفت زائر گیلانی در این حادثه، اظهار کرد: متاسفانه در حادثه صبح امروز در گردنه منا هفت زائر گیلانی که همگی از کاروان رودسر اعزام شده بودند درگذشتند.

وی افزود: این تعداد زائران از کاروان رودسر تنها گروهی از زائران گیلانی بودند که در جلو حمعیت قرار داشتند و سایر زائرین گیلان با مشاهده این اتفاق جلو نرفتند.  اسامی این زائران را به شرح ذیل است: «احمد اسماعیلی چافی از لنگرود»، «کریم پور تقی راستگو مقدم از لنگرود»، «محمد حسین رمضانی سیاه خلکی از املش»، «جمشید علم جو»، «احمد غلامی جیرکل از بخش رحیم آباد»، «ابراهیم فخری از لنگرود» و «ابراهیم کریم پور چمچالی از بخش دیلمان و پیرکوه سیاهکل» جزو زائران گیلانی هستند که با شماره کاروان ۲۸۱۵۹ ، به مدیریت منصور یوسف نیا در حادثه منا کشته شدند. قابل ذکر است به دلیل حجم وسیع این حادثه احتمال افزایش آمار جانباختگان گیلانی این حادثه وجود دارد.

افزایش تعداد کشته ها به 350 نفر

سعید اوحدی از افزایش تعداد کشته ها به 350 نفر خبر داد و گفت: تاکنون بیش از 1500 زائر در حادثه رمی جمرات مجروح شدند.

رئیس سازمان حج و زیارت افزود: ساعت 9 صبح خبر دادند که مسئولان امنیتی عربستان دو مسیر رمی جمرات را بسته اند و زائران در مسیرهای دیگر با ازدحام فراوان به سوی رمی جمرات رفتند.

وی ادامه داد: زائران براثر خفگی و زیر دست و پا ماندن کشته و مجروح شدند.

 تاکنون بیش از 30 زائر ایرانی ناپدید شدند که 3 نفر از آنها اعضای واحد مرکزی خبر هستند.

وحید رحمتی، مدیرکل روابط عمومی جمعیت هلال احمر هم از تایید مرگ 12 ایرانی و مجروح شدن 24 تن (تا لحظه مخابره این خبر) در حادثه امروز رمی جمرات خبر داد.

هم اکنون اعضای سازمان حج و بعثه مقام معظم رهبری در حال جستوجو برای مفقودین ایرانی این حادثه هستند.

این در حالی است که همه مجروحان به ۴ بیمارستان در شهر مکه منتقل شده اند.

کشته شدگان رمی جمرات3

به اشتراک بگذارید:

نگاه شما:

security code