شنبه، 15 آذر 1399 | 2020 Saturday 05 ,December  
نگاه ایران:سعید لیلاز اقتصاددان و روزنامه نگار به تحلیل و بررسی اقتصاد ایران در سال 96 نشست. وی معتقد است که روند رو به رشد اقتصاد ایران در سال گذشته با سرعت بیشتری در سال 966 ادامه خواهد یافت و تغییرات محسوسی رخ خواهد داد. وی بر این باور است که عدم تغییر محسوس تغییرات اقتصادی به دلیل سرعت سقوط اقتصاد در سال های 84 تا 92 بوده است. وی دستاورد اقتصادی سال 95 را جلوگیری از خطر نابودی می داند. در ادامه مشروح گفتگو با لیلاز را می خوانید:
وضعیت اقتصادی در سال 96 را چگونه پیش بینی می کنید؟ چه عواملی در اقتصاد سال جاری تاثیرگذار خواهد بود؟
اقتصاد ایران در سال 96 تحت الشعاع چند اتفاق سیاسی قرار خواهد گرفت و الا در خصوص موارد دیگر نمی توان پیش بینی خاصی انجام داد. اولین مسئله این است که سیاست های جدید دولت آمریکا در قبال ایران و به طور کلی در مورد جهان و خاورمیانه سمت و سوی روشن تری پیدا خواهد کرد و دومین مسئله انتخابات ریاست جمهوری در داخل ایران است و ما این دو را می توانیم پیش بینی کنیم که روی ساختار اقتصادی و سمت و سوی اقتصاد ایران تاثیر خواهد گذاشت.
عنصر سوم قیمت جهانی نفت خام است. بعد از توافق تاریخی ایران و عربستان به این دلیل که متاسفانه در حوزه دیپلماتیک این رویداد تعمیق نیافت و تحت تاثیر لابی جهانی صهیونیست در خارج و مخالفان داخلی کاهش تنش میان ایران و عربستان سرعت کمتری یافت و این مسئله ممکن است در سال آتی، قیمت جهانی نفت خام را تحت تاثیر قرار دهد و این مهم ترین اثری است که ممکن است تحولات سیاسی بین المللی و داخلی بر اقتصاد ایران داشته باشد.
اگر به هر حال آقای روحانی امکان نامزدی داشته باشد، تقریبا بدون زحمت عمده ای مجددا انتخاب خواهد شد به خصوص اینکه آثار مثبت سیاست ها و بهبود اوضاع اقتصادی ایران از نیمه دوم سال 95 با سرعت بیشتری در حال بروز و ظهور است و شما از این به بعد به صورت هفتگی شاهد تحولات مثبت در اقتصاد ایران خواهید شد.
به این خاطر اگر فرض کنیم قیمت جهانی نفت خام در حد 50 تا 55 دلار باقی بماند، اقتصاد ایران خواهد توانست از محل صادرات نفت و فرآورده های نفتی تا حدود 50 تا 55 میلیارد دلار درآمد ارزی داشته باشد که حدود 40 تا 45 میلیارد دلارش قابل تصرف برای دولت خواهد بود، به نظر می رسد ما در سال آینده خواهیم توانست بین 5 تا 7 درصد رشد اقتصادی داشته باشیم، حتما سهم بخش غیر نفتی در رشد اقتصادی افزایش بیشتری خواهد داشت، البته نفت همچنان در رشد پیشتاز خواهد بود.
اگر روند افزایش قیمت جهانی نرخ نفت خام که از اواخر سال گذشته شروع شده است ادامه یابد، ارزش افزوده بخش نفت به رشد خود با ارقام سال 95 ادامه خواهد داد و ما حداقل 5 و حداکثر 7 درصد رشد اقتصاد خواهیم داشت که عملکرد بسیار خوبی خواهد بود.
بخش صنعت از حدود بهمن و اسفند از رکورد تولید سال 1390 که بالاترین عدد در تاریخ ایران بود، عبور کرده است و تولید ناخالص داخلی ایران از بالاترین عدد که در سال 1390 بود، در نیمه اسفند 1395 به قیمت ثابت عبور کرده است و می توان سال 95 را سال شکست رکوردها خواند.
ما برای احیا قدرت خرید مردم به خصوص بازنشسته ها و کارمند ها علاوه بر اقداماتی که در 4 سال اخیر انجام شده است به سال های دیگری هم نیاز داریم. ما از مرحله سقوط و احتمال فروپاشی و انهدام گذشته ایم و این بزرگ ترین اتفاق سال 95 بوده است و سال آتی کمابیش این وضعیت ادامه خواهد یافت.
  
با توجه به اینکه یکی از رویدادهای موثر بر روند سال آینده را انتخابات می دانید، برخی نیامدن مردم را یکی از رقبای جدی آقای روحانی ارزیابی می کنند، شما این احتمال را چگونه ارزیابی می کنید؟
این احتمال تحت تاثیر فقدان یک رقیب همیشه وجود داشته و دارد، اما منجر به کاهش نرخ مشارکت خواهد شد و نه به رای نیاوردن آقای روحانی. همیشه فضای آرام سیاسی منجر به کاهش نرخ مشارکت می شود و این در همه جای دنیا وجود دارد و چیز عجیبی نیست و اگر مردم احساس خطر نکنند، خیلی پای صندوق رای نمی آیند و این به خودی خود چیز بدی نیست که کسی احساس خطر نمی کند.
نقطه مقابل این استدلال این است که برای اینکه آقای روحانی رای بیشتری بیاورد، ما جو را متشنج کنیم. اگر آقای احمدی نژاد یا گروه هوادار ایشان امکان ورود به انتخابات را پیدا می کردند و یا بکنند، حتما نرخ مشارکت افزایش پیدا خواهد کرد. اما از منظر اقتصادی این اتفاق بدی نیست که مردم احساس خطر نمی کنند و نرخ مشارکت پایین می آید.
بحث دیگری که مطرح می شود این است که کم شدن آرای آقای روحانی باعث می شود که قدرت چانه زنی ایشان کم شده و کارآمدی دولت پایین بیاید، شما این تحلیل را چگونه ارزیابی می کنید؟
 
اگر چنین تصوری در رقبای آقای روحانی وجود داشته باشد، رذیلانه است. به این دلیل که اگر مردم به هر دلیلی از روحانی ناامید شوند، به سمت عقب بر نمی گردند و به سمت خروج از نظام خواهند رفت. این چه جایی برای خوشحالی جناح راست دارد که با هدف کم کردن رای آقای روحانی، حاضرند برخلاف مصالح نظام جمهوری اسلام گام بردارند.
 ما این مسئله را قبلا هم شاهد بوده ایم. هیچگاه ناامیدی مردم از اصلاح طلبان، منجر به اقبال ایشان از اصولگرایان نشده است. اگر مردم تصور کنند دولت ناکارآمد است، تصورشان به کل نظام تعمیم خواهد یافت، نه اینکه بگوییم چون پایگاه رای آقای روحانی کم است، بنابراین آقای میرسلیم پیروز انتخابات خواهند شد.ا گر چنین فکری وجود داشته باشد، توهم بزرگی است.
 گفته می شود اصولگرایان میانه رو ارتباط بهتری با قدرت های سایه دارند و رای آوردن یک اصولگرا باعث خواهد شد دولت به کارآمدی بیشتری برسد، شما این تحلیل را چگونه ارزیابی می کنید؟
من پاسخی علمی و تجربی در این خصوص دارم. از سال 1320 خورشیدی به این طرف ما فقط دو دوره، یک دوره دو ساله و دوره ای شش ساله داشته ایم که حاکمیت یک دست بوده است و بین دولت و همه اجزا حاکمیت یک دستی کاملی وجود داشته است.
 تجربه دو ساله اول بین سال های 55 تا 57 به سرنگونی رژیم منجر شد و این دومی به بزرگ ترین افتضاح اقتصادی تاریخ ایران انجامید و تحریم ها را به ارمغان آورد. من توجه شما را به این جمله امام(ره) جلب می کنم که خطاب به همین گروهی که شما می گویید اگر همه از این دست باشد کارآمدی بیشتر می شود جلب می کنم که فرمود، شما قادر به اداره یک نانوایی نیستید و شما این مسئله را در فاصله تاریخی 1384 تا 90 را تجربه کردید.
مسئله یک دست بودن با مسئله کارآمدی دو امر متفاوت است و تجربه تاریخی دنیا نشان داده است که هرگاه یکدست نبودن در چارچوب رقابت های قانونی تعریف بشود، از آنجا که دموکراسی را تقویت می کند، منجر به افزایش کارآیی و کارآمدی می شود. همان کارآمدی که در کشورهای دموکراتیک دنیا ناشی از میل به رای آوردن خود و رای نیاورد رقیب شان است. اگر این یکدستی اتفاق افتاده و این میل از بین برود، ناکارآمدی افزایش می یابد. چنانکه چهاربرابر شدن درآمدهای نفتی در سال های 84 تا 92 منجر به کمتر از نصف شدن سرعت رشد اقتصادی ایران شد.
 
آیا در سال 96 ما شاهد تفاوت محسوسی در اقتصاد خواهیم بود؟
 حتما تفاوت محسوسی خواهیم دید. در این خصوص چند نکته وجود دارد، نکته اول این است که عدم محسوس بودن تغییر اقتصاد ایران درست است، به این معنا که چنان فروپاشی در قدرت خرید مردم ظرف سال های 84 تا 922 اتفاق افتاده بود که تمام اصلاحات سه سال گذشته فقط بخشی از این سقوط اقتصادی بی نظیر در تاریخ اقتصادی معاصر ایران را جبران کرده است.
 من توجه شما را به این نکته جلب می کنم که قدرت خرید کارمندان دولت بین سال های 84 تا 92، هفتاد و سه درصد کاهش پیدا کرده است. چنین سقوط اقتصادی در تاریخ ایران بی سابقه است. فقط و فقط قدرت خرید کارگران ایران در سال 90 یازده درصد کم شده است. ما در چهار سال گذشته منظم قدرت خرید را افزایش داده ایم. اما این به معنای این نیست که توانسته باشیم همه این خرابی ها را جبران کنیم. من تصور می کنم که تا سال های 1402 تا 1405 طول می کشد تا ما قدرت خرید جامعه را به سال های 1384 بازگردانیم.
نکته دوم این است که عدم محسوس بودن تغییر اقتصاد ایران غلط است. در سال گذشته 1 میلیون و 800 هزار دستگاه خودرو شماره گذاری جدید شد که از عدد سال 1391 حدود 7000 هزار دستگاه بیشتر است. تمام خریداران خودروهای داخلی در ایران طبقات متوسط و محروم جامعه هستند و مرفهین خودروی داخلی سوار نمی شوند، در این صورت آیا ما 600 الی 700 هزار خانواده مرفه و بورژوا در ایران درست کرده ایم؟
فقط در نوروز 96 تعداد کسانی که می توانند مسافرت هوایی انجام دهند علی رغم آزاد سازی قیمت بلیط، 500 هزار نفر بیشتر از کسانی است که در نوروز 95 چنین مسافرتی را انجام داده اند. خود نوروز 95 هم افزایش 400 هزار نفری نسبت به نوروز سال 94 وجود داشت، یعنی ما نسبت به سال 92 به طور متوسط تقریبا دو برابر افزایش مسافر هوایی داریم، این دو برابر شدن به این معناست که تعداد بورژووهای ایران دو برابر شده است؟ این نشان دهنده این مسئله است که قدرت خرید مردم افزایش یافته است و البته این مسئله را می توان از راه های دیگری هم فهمید.
در سال گذشته 20 میلیون تن بیشتر از سال 94 مواد غذایی تولید شد که همه اینها مصرف شده است. بنابراین قدرت خرید افزایش یافته است، اما از آنجایی که سقوط بسیار شدید بوده است، مردم هنوز نمی توانند گذشته متعلق به سال 84 را فراموش کنند.
نکته سوم این است که بخش مسکن در ایران هنوز به دلایل علمی و فنی از رکود خارج نشده و این مربوط به سیاست های انبساطی پولی دولت قبل است اما بخش مسکن تنها 6 الی 7 درصد GDP ایران را در بر می گیرد، اما از آنجا که یکی از شاخص های بسیار روشن مردم برای اندازه گیری تحولات قیمت ها همیشه مسکن بوده است، خواه بخرند و یا نخرند، مردم مسکن را ملاک قرار می دهند. خود مسکن از نیمه دوم سال 95 از رکود خارج شده است. می دانید که آخرین سرشماری نفوس و مسکن که در سال 95 انجام شده و منتشر شده است می گوید تعداد خانواده های مالک در ایران در این سال نسبت به سال 90، بیش از 1 میلیون خانوار افزایش یافته است. این یعنی سالی 300 هزار خانواده در ایران صاحب خانه شده اند.
نکته چهارم این است که چون پس از سال ها، تلاطم شدیدی در اقتصاد ایران وجود نداشته است و تمام شاخص های به آرامی، منسجم و همگن رشد پیدا می کنند، در بادی امر ممکن است این تعبیر به رکود شود، در حالی که شاخص تولید کارگاه های بزرگ صنعتی ایران از رکورد سال 90 عبور کرده است و تولید ناخالص ایران نیز به قیمت ثابت رسیده است.
نکته پنجم این که در سال های 84 تا 92 چون قیمت دلار ثابت و  تورم داخلی سالی 15 الی 20 درصد بوده است، برای تمام مردم و فعالان اقتصادی گرفتن وام برای واردات کارخانه از خارج با دلار دولتی چنان صرف کرده است که مقادیر بسیار زیادی ماشین آلات با دلارهای ارزان وارد شده که هرگز به بهره برداری نرسیده اند. این را نمی توان به رکود تعبیر کرد.
بازار داخلی امروز در ایران کاملا اشباع شده است. همین امروز ظرفیت تولید کاشی و سرامیک ایران 600 میلیون متر مربع است که از مجموع مصرف سالانه ایران و عراق، افغانستان بیشتر است. ظرفیت تولید ماشین آلات نصب شده تولید ماکارونی در ایران 4 برابر مصرف است. ظرفیت تولید ماشین آلات سیمان نصب شده در ایران، دو برابر مصرف کشور است. ظرفیت تولید در تمام حوزه های دیگر همین طور است.
در سال های 86- 88 اگر شما به شهرک های صنعتی می رفتید همان صحنه ای را می دیدید که الان می بینید. مسئله ما این است که ما به خاطر سیاست های اقتصادی غلط در دولت های گذشته، ایران را تبدیل به گورستان ماشین آلات کرده ایم، چنانچه به گورستان مهندسین هم تبدیل کرده ایم. به همین دلیل است در سه سال گذشته در حالی که نرخ رشد سرمایه گذاری در اقتصاد ایران منفی بوده است، نرخ رشد اقتصادی دو رقمی شده است، برای اینکه ظرفیت اقتصادی محصول ماشین آلات نصب شده در ایران به قدری زیاد است که سالها بدون نیازی به سرمایه گذاری در بخش ماشین آلات و ساختمان اقتصاد ایران، می تواند به رشدش ادامه دهد.
این به این معنی نیست که این ماشین آلات قبلا کار می کردند و الان کار نمی کنند بلکه این نشان می دهد سال ها این ماشین آلات کار نکرده اند. شما اگر بروید ظرفیت تولید چینی آلات ایران را نگاه کنید، می بینید چند برابر مصرف بازار ماست. ظرفیت تولید فرش ماشینی شاید دو یا سه برابر تقاضا در بازار ایران است. تمام کشورهای دنیا در این شرایط از طریق تعاملات بین المللی و دو یا سه قرن پیش از طریق نیروهای نظامی در سطح بین المللی بازار گشایی می کردند. از آنجایی که ما نمی توانیم به زور بازارگشایی کنیم باید از طریق دیپلماتیک شروع به بازگشایی بازارهای دنیا بکنیم.
چنانچه امروز ایران یکی از صادرکنندگان برق در دنیاست. اگر ما می توانستیم تبدیل به صادرکننده سیمان، کاشی، لوازم ساختمانی بشویم، می توانستیم بخش بیشتری از این ظرفیت ها را مورد استفاده قرار دهیم.
یکی از عوامل جدی رشد صادرات غیر نفتی ایران و جلو افتادن این صادرات نسبت به واردات غیر نفتی همین مسئله است. یعنی ظرفیت های ماشین آلات نصب شده در ایران آنقدر زیاد است و قیمت تمام شده اش به قدری پایین است که فعلا بهره برداری در این حوزه ادامه خواهد یافت و این به معنای رکود نیست بلکه به معنای ظرفیت مازاد نصب شده است که تحت عنوان اشباع در اقتصاد مورد بحث قرار می گیرد.
قیمت دلار در حدود ده سال، 1000 تومان بود و این باعث می شد تا برخی یک کارخانه یک میلیون دلاری را با سه میلیون دلار وارد کنند، به طوری که یک ملیون خودشان برداشتند، یک میلیون خود ماشین آلات بود و یک میلیون هم به فروشنده دادند، کلاه دولت ایران را برداشته و بخشی از فرار سرمایه و دزدی هایی که در سال های 82 تا 92 در اقتصاد ایران صورت گرفت، ناشی از همین بود و 3 هزار و 500 تومانی شدن دلار اقتصاد ایران را نجات داد.
قیمت تمام شده ماشن آلات زمانی که این ماشین آلات نصب می شد، صفر بود و مالکان سودشان را برده بودند و این کارخانجات اصلا برای تولید وارد نمی شدند. اگر شهرک های صنعتی را ملاحظه کنید خواهید دید چند درصد از ماشین آلات وارداتی  الان خوابیده اند و هرگز کار نکرده اند، شگفت انگیز است. یکی از مصادیق غارت سازمان یافته اقتصاد ایران، همین مسئله بوده است که حاصل دستکاری دولت ها در مکانیسم قیمت ارز بود. دولت ها با این مکانیسم وفاداران خود را فربه کرده اند و بورژوازی نوپایی را پدید آورده اند.
به اشتراک بگذارید:

نظر شما:

security code