چهارشنبه، 14 خرداد 1399 | 2020 Wednesday 03 ,June  
نگاه ایران: صحبت از بازیکنی است که با وجود سن کمش در ترکیب تیم ملی فوتبال ایران جایگاه ثابتی پیدا کرده و با بازی های خوبش در ترکیب این تیم موفق شده در ذهن کارلوس کی روش نیز به یک مهره قابل اتکا مبدل شود. صحبت از سعید عزت اللهی، بازیکنی است که خیلی زود از فوتبال ایران رفت تا مسیر پیشرفت را طی کند.

سعید عزت اللهی سال گذشته باثبات ترین بازیکن تیم ملی بود و در همه دیدارهای این تیم در ترکیب ثابت ۹۰ دقیقه ای به میدان رفت و از سوی دیگر تا زمانی که در روستوف بود تجربیات گرانبهایی را نیز همراه با این تیم در لیگ اروپا به دست آورد.

سعید به تازگی همراه با تیم ملی ایران دو دیدار با چین و قطر را پشت سر گذاشت هرچند که به محض بازگشت به روسیه تیم جدیدش یعنی آنژی را در لیگ این کشور همراهی نکرد تا این موضوع برخی حواشی را برای این بازیکن به وجود بیاورد هرچند که به واسطه خستگی و دیر اضافه شدن به اردو، منطقی ترین تصمیم برای بازی نکردن سعید از سوی کادرفنی به عمل آمد.

بر همین اساس گفت و گویی را با سعید عزت اللهی درباره اتفاقات اخیر و بازی های تیم ملی و حضور در تیم جدید در لیگ روسیه انجام دادیم که متن آن را در زیر می خوانید:

 ابتدا در مورد ۲ بازی نوروزی تیم ملی مقابل قطر و چین صحبت کن که با ۶ امتیاز حساس برای تیم ملی در راه صعود به جام جهانی همراه شد.

بازی های مهمی بود و خدا را شکر سال ۹۶ را با ۲ پیروزی پراهمیت و ۶ امتیاز سرنوشت ساز آغاز کردیم. البته جا دارد از مردم، کادر فنی و سایر بازیکنان تیم ملی تشکر کنم و به آنها خسته نباشید بگویم چون هر چه در وجود داشتند برای تیم ملی گذاشتند. در این بین این دو پیروزی باعث شد تا ما راه مان را برای صعود به جام جهانی ۲۰۱۸ روسیه هموارتر کنیم و به مسیر رو به جلوی مان همچنان ادامه دهیم.

 تیم ملی با این ۶ امتیاز ۱۷ امتیازی شد و به نظر می رسد با اختلافی که در صدر جدول گروه به وجود آمده دیگر صعودمان به جام جهانی قطعی شده باشد. آیا تفکر و ذهنیت ملی پوشان هم همین قطعی بودن صعود به جام جهانی است؟

خیر. به نظر من هنوز هیچ چیزی قطعی نیست و باید همچنان تلاش کنیم و سختی بکشیم و تا آخرین لحظه که هنوز صعودمان قطعی نشده نباید آن را قطعی برشمرده و به خودمان بگوییم که صعود کرده ایم. هدف ما هم همین است که با کسب هر ۳ امتیاز دیدار با ازبکستان یک صعود با اقتدار را تجربه کرده و برای اولین بار در تاریخ برای دومین بار پیاپی به جام جهانی برسیم. امیدوارم در نهایت با کسب ۳ امتیاز از دیدار با ازبکستان در کشورمان مسیر بلیت روسیه را ۲ هفته زودتر از پایان رقابت ها اوکی کنند.

دوباره به ۲ بازی تیم ملی در عید برسیم. باوجود اینکه کی روش از دو ترکیب متفاوت در دو بازی به خصوص در خط جلوی تیم ملی استفاده کرد اما سعید عزت اللهی جایگاه ثابتی در هر دو تیم داشت، درست مثل یک سال اخیر که به نظر می رسد در این تیم بی جایگزین شده ای و نقش اصلی را در تفکرات کی روشی داری.

بابت این موضوع خدا را شکر می کنم و فکر می کنم این اتفاق اول لطف خداست و سپس حمایت و اعتماد به نفسی که کی روش به من داده و من هم سعی کرده ام همیشه در داخل زمین هر چه در توان دارم از دل و جان برای تیم ملی کشورم و سربلندی پرچم ایران بگذرم. مطمئن باشید در آینده هم همین خواهد بود و همه تلاشم را خواهم کرد تا برای تیم ملی بهترین های خودم را ارائه کنم و اینکه بتوانم باعث پیروزی و سربلندی مردم ایران شوم.

از بعد از اردوی امارات، مشکلاتی در راه اردوهای آماده سازی تیم ملی به وجود آمد که در نهایت موجب آن شد تا کی روش به آماده سازی تیم ملی در روزهای فیفا دی بسنده کند. به نظر می رسد اگر برنامه های قبلی تیم ملی برای آماده سازی ملی پوشان لغو شده و بخواهیم فقط به اردوهای قبل از بازی ها اکتفا کنیم با وجود صعود به جام جهانی در این رقابت ها دچار مشکلات عدیده ای شویم. 

قطعا همین طور است و مطمئن باشید در جام جهانی تیم ها به هیچ کسی رحم نخواهد کرد. در واقع تمام تیم هایی که صعود می کنند با برنامه های کامل وجامع آماده سازی از جمله برگزاری دیدارها و اردوهای تدارکاتی به روسیه خواهند آمد تا با یک جنگ تمام عیار از فوتبال کشورشان در بزرگترین آوردگاه جهانی دفاع کنند. ما هم باید همین سیاست را در پیش بگیریم. فکر می کنم الان همبستگی و همدلی ملی برای حمایت از تیم ملی خیلی بیشتر شده و امیدوارم این روند ادامه داشته باشد و باشگاه ها و هواداران همچنان از ما حمایت کنند تا بتوانیم در جام جهانی که تاریخ ساز شده و از گروه مان صعود کنیم.

 پوشیدن پیراهن شماره ۶ تیم ملی که در گذشته بر تن بازیکنانی مثل نکونام و کریم باقری بوده برای تو چه حسی دارد؟

آرزوی هر بازیکنی است که بخواهد یک روز جا پای این بزرگان بگذارد و خدا را شکر می کنم که خدا این لیاقت را به من داده تا الان چنین جایگاهی داشته باشم و امیدوارم همیشه بتوانم چهره ای مؤثر برای تیم ملی فوتبال کشورم درست مثل بازیکنانی که قبل از من شماره ۶ را بر تن می کردند، باشم.

 

 

باوجود سن کمی که داری بازی های ملی ات دو رقمی شده و به نظر می رسد با ادامه این روند بتوانی در آینده دور به یکی از رکورداران پوشیدن پیراهن ملی تبدیل شوی.

نمی توانم دروغ بگویم که به رکوردها به فکر نمی کنم اما به این اتفاق اصرار ندارم و بیشتر تلاش می کنم تا تیم ملی کشورم سربلند باشد و من نیز در صورتی که در این جایگاه حضور داشته باشم بتوانم چهره تاثیرگذاری برای تیم ملی باشم. حالا در بحث بعدی اگر موضوع رکوردشکنی هم پیش بیاید شاید با خواست خدا این اتفاق بیفتد.

حضور ۳ بازیکن ثابت تیم ملی از جمله تو، آزمون و میلاد محمدی در لیگ روسیه با توجه به اینکه جام جهانی در این کشور برگزار می شود تا چه اندازه می تواند به تیم ملی فوتبال ایران در صورت صعود به این رقابت ها کمک کند و باعث شود تا پدیده این رقابت ها لقب بگیریم.

این موضوع قطعا به ما کمک می کند چون با توجه به شناختی که از فوتبال روسیه و جو این کشور داریم می توانیم از این لحاظ به کادر فنی نیز کمک کرده و بتوانیم از این لحاظ هم تاثیرگذار باشیم. البته جام جهانی به طور قطع با لیگ روسیه متفاوت است چون رقابت های جام جهانی در بالاترین سطح کیفی برگزار می شود و همه ما باید به اندازه کافی برای حضور در چنین تورنمنتی آماده باشیم. به نوعی ما جعبه سیاه کی روش و کادر فنی تیم ملی در روسیه هستیم و اطلاعات و جو فوتبالی این کشور را برای یک درک کلی و آگاهی کامل به کادر فنی ارائه خواهیم داد تا بتواند به آماده سازی پرقدرت تیم ملی برای حضور در جام جهانی کمک کنیم.

 در حال حاضر باید بگوییم که بعد از برزیل به عنوان دومین کشور صعودمان به جام جهانی قطعی شده و جالب اینک این بار بی دغدغه تر از همیشه به این رقابت ها رسیدیم. الان هم رکوردهای زیادی با کی روش برای تیم ملی به ثبت رسیده که از جمله آنها می توان به چندین سال شکست ناپذیری در آسیا و گل نخوردن در رقابت های مقدماتی جام جهانی اشاره کرد. چه اتفاقی افتاده که تیم ملی فوتبال ایران تا این اندازه موفق ظاهر می شود؟

در یک برهه زمانی خیلی از مردم می گفتند تیم ملی پیر شده و چرا بازیکن جوان ندارد و اعتقاد داشتند که باید در این تیم جوانگرایی صورت بگیرد که کی روش به موقع این کار را انجام داد و امروز به خوبی نتیجه آن را می بینیم. البته همه اینها برمی گردد به تجربه بالای سرمربی تیم ملی و این موارد نشان می دهد که کی روش چه مربی بزرگی است و در چه زمانی، کدام کار بهتر است و امروز نتیجه آن را به خوبی می بینیم. امیدوارم این مسائل درس عبرتی برای همه شده باشد و یک مقدار اعتماد کنیم به کسی که ۶ سال از عمرش را برای کشورمان گذاشت و شاید امروز او بیشتر از هر مربی خارجی دیگری که به فوتبال ایران آمده تعصبش بیشتر باشد و واقعا زمانی که با او هستیم انگار که با یک ایرانی سر و کار داریم. امیدوارم همه مردم و مسئولین از کی روش و تیم ملی حمایت کنند و جا دارد یک بار دیگر از هوادارانی که در روزی بازی با چین به استادیوم آمدند تا تیم ملی را تشویق کنند، تشکر می کنم. آنها ما را سربلند کردند و ما هم خدا را شکر هواداران را روسفید کردیم.

در صورت صعود به جام جهانی دوست داری با چه تیم هایی هم گروه شویم؟

قاعدتا دوست دارم یکی از تیم ها روسیه باشد، چون هم میزبان است و بازی با این کشور جذابیت خاصی دارد و هم این که برخی از دوستان باشگاهی ام در تیم ملی حضور دارند و رو در رویی با آنها جذابیت های خاص خودش را دارد. ضمن اینکه علاقه دارم با تیم بزرگ اسپانیا و از سوی دیگر از بین تیم های آفریقایی با ساحل عاج هم گروه شویم.

  به محض بازگشت به روسیه در ترکیب آنژی قرار نگرفتی هر چند که برخی ها در ایران اینطور اذعان داشتند که تو در روسیه به مشکل خورده ای و به همین دلیل بازی نمی کنی اما گویا به خاطر دیر رسیدن به اردوی آنژی از ترکیب اصلی دور ماندی.

برخی نوشته بودند من در آنژی هم نیمکت نشین شدم اما واقعا نیمکت نشینی در کار نبود. شبی که به اردوی تیم در روسیه رسیدم مربی مان با من صحبت کرد و به من گفت که می دانم ۲ بازی ۹۰ دقیقه ای در ترکیب تیم ملی انجام داده ای و خسته ای. اتفاقا مربی مان گفت که بازی هایم را دیده و پیروزی های تیم ملی را هم تبریک گفت. با این حال سرمربی مان همان جا به من اعلام کرد که برای بازی مقابل اورال که همان روز برگزار می شد، تو را در ترکیب قرار نمی دهم چون هم احتمال آسیب دیدگی وجود دارد و هم اینکه او نمی خواست ریسک کرده و چون ۳ کارته بودم با دریافت یک کارت دیگر از بازی حساس بعدی مقابل زنیت محروم شوم و برای همین با صلاحدید کادر فنی در این دیدار بازی نکردم. با این حال برخی دوستان لطف دارند و صحبت های غیرواقع را مطرح می کنند هر چند که این موارد دیگر برای مان عادی شده و من سعی می کنم تمرکز روی کارم باشد و ان شاالله یک مقدار واقع بینانه تر باشیم و هوای همدیگر را داشته باشیم.

 اما این بازی با شکست آنژی همراه شد.

ما ۲ بر یک از حریف جلو بودیم اما به خاطر مصدومانی که دادیم و ۲ تعویض اجباری، شاکله مان از هم پاشیده و نتیجه هم برگشت.

به اشتراک بگذارید:

نظر شما:

security code