سه شنبه، 13 خرداد 1399 | 2020 Tuesday 02 ,June  
نگاه ایران: رئیس سازمان حفاظت محیط زیست گفت: شهرداران و شوراهای استان های شمالی اعتبارات پسماند را نباید جای دیگر هزینه کنند که وقتی به این موضوع رسیدند بگویند اعتبار نداریم.

به گزارش  روابط عمومی حفاظت محیط زیست گیلان، معصومه ابتکار در جریان سفر روحانی به گیلان و در مراسم افتتاح ساختمان اداری محیط زیست فومن درباره انباشت زباله در رودخانه های استان اظهار کرد: دولت در بحث مرتبط با پسماند و حمایت لازم از طرح مدیریت پسماند مصوبه هایی داشته است.

وی با اشاره به اینکه مصوبات این سازمان در چارت کاملی آورده  شده است، افزود: در این چارت برای کمک به مدیریت پسماند حمایت ها و تسهیلات و سیاست هایی که در واقع کمک به مدیریت پسماند بوده گنجانده شده است.

رئیس سازمان حفاظت محیط زیست با بیان اینکه به فناوری های نوین و رویکردهای جدید که در حمایت از پسماند طراحی شده باشند توجه ویژه و حمایت می شود، ادامه داد: پسماند از منظر سازمان محیط زیست در زمره فناوری های اقتصادی و علمی دیده شده است.

وی بازیافت را عنصر مهم در اقتصاد کشورها خواند و گفت: امروزه بر پسماند مدیریت کامل می شود و با اجرای آموزش در پسماند و تفکیک از مبدأ می توان به استفاده دوباره از پلاستیک و کاغذ دست یافت.

 ابتکار تبدیل پسماند آلی به کمپوست و استفاده دوباره به عنوان کود و خاک از آن را یکی از مهم ترین راهکارها خواند و گفت: با مدیریت پسماند و حل مشکلات این حوزه می توان ایجاد اشتغال کرد زیرا پسماند جنبه اقتصادی و اجتماعی  و محیط زیستی دارد.

وی با اشاره به اینکه شوراها و شهرداران استان های شمالی باید دقت بیشتری داشته باشند و اعتبارات پسماند را در جایی دیگر توزیع نکنند که وقتی به پسماند می رسند بگویند اعتبار نداریم، گفت: ما در دولت به صورت خاص به گیلان و مازندران توجه ویژه ای داریم و شهرداران و شوراها پسماند را در اولویت ببینند و برنامه منسجم داشته باشند زیرا تهدید و آسیب های پسماند بر سواحل دریای خزر و جنگل ها و محیط شهری و رودخانه ها و منابع طبیعی بر کسی پوشیده نیست.

رئیس سازمان حفاظت محیط زیست بیان کرد: باید تمام تلاش خود را داشته باشیم تا پسماند  را به حداقل برسانیم و ساماندهی شود زیرا گیلان گردشگری و گردشگرپذیر است و اگر ما و شما دقت نکنیم در آینده منابعی برای بهره برداری های گردشگری نخواهیم داشت.

وی اضافه کرد: مناطقی مانند ماسوله و قلعه رودخان از زیباترین مناطق گیلان با بیشترین حضور گردشگر و مسافر هستند و برای حل معضل پسماند ناشی از فعالیت های گردشگری این مناطق راهکار وجود دارد زیرا مسافرپذیر هستند بنابراین شوراها اختیار دارند عوارض وصول کنند و گردشگران باید عوارض بپردازند تا هزینه ها، صرف مدیریت پسماند و جمع آوری آن شود.

ابتکار با بیان اینکه هزینه های مربوط به هر فعالیت باید در آن دیده شود، گفت: شوراها اختیار قطعی دارند تا عوارض لازم برای مدیریت گردشگری کسب کنند و ما تمام تلاش خود را می کنیم تا این طرح ها در سطح ملی حمایت شوند و پیگیر حل موضوع پسماند در شهرستان های گردشگرپذیری مانند فومن هستیم.

وی درباره حمایت سازمان محیط زیست از محیط بانان گفت: لایحه ای در دستور کار مجلس قرار گرفت و دولت کار خودش را انجام داده و مصوب کرد و لایحه خوبی است و علاوه بر دو تا سه کار مهم که سال گذشته برای محیط بانان انجام شده، ما افزایش سطح سختی کار را داشتیم که به محیط بانان پرداخت می شود.

رئیس سازمان حفاظت محیط زیست از حق کارشناسی و مشاغل تخصصی که برای محیط بانان در نظر گرفته شده خبر داد و خاطرنشان کرد: دوره های آموزشی برای محیط بانان با جدیت  اجرا می شود و دولت حمایت های خود و مواظبت ها را با نظارت قوه قضائیه ادامه می دهد و تمام تلاش خود را می کنیم تا محیط بانان که حافظان طبیعت هستند امنیت شغلی و حقوقی آنها حفظ شود.

به اشتراک بگذارید:

نظر شما:

security code