شنبه، 09 فروردین 1399 | 2020 Saturday 28 ,March  

نگاه ایران: جشن نوروزگاه و یازدهمین جشنواره نوروزی عصر امروز(سه شنبه) در موزه میراث روستایی گیلان گشایش یافت.

فرماندار شهرستان رشت با اشاره به داشته های ارزنده گیلان در حوزه فرهنگ ؛ بر ضرورت توجه به عناصر فرهنگ ساز گیلان تاکید کرد.

به گزارش روابط عمومی فرمانداری شهرستان رشت ؛ سیروس شفقی در مراسم افتتاحیه آیین های نوروزی در موزه میراث روستایی گیلان با تبریک به مناسبت نوروز، اجرای فعالیت های فرهنگی و نمایش آیین های سنتی را امری مهم برای انتشار داشته های ارزنده استان قلمداد کرد.

وی با بیان اینکه موزه میراث روستایی گیلان بستری هویتی از زندگی گیلانیان است، بر ضرورت توجه به عناصر فرهنگ ساز تاکید کرد.

فرماندار شهرستان رشت حضور گردشگران نوروزی در گیلان را مبارک خواند و گفت: باید تلاش شود تا از فرصت حضور این افراد برای معرفی پتانسیل های فرهنگی، اجتماعی و ... بهره گرفت.

شفقی به آمادگی شهرستان رشت برای میزبانی از گردشگران نوروزی اشاره نمود و افزود: ستاد اجرایی خدمات سفر شهرستان با تلاشی مضاعف و هم افزایی تمامی دستگاه های عضو برای تحقق نشاط و شادابی و رفاه هر چه بیشتر گردشگران تلاش می کنند.

مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان نیز در گفت و گو با خبرنگار ایرنا افزود: برنامه های یادشده متفاوت تر از همیشه و با نگاه فرهنگی و آئینی برگزار و تلاش می شود آئین های کهن نوروزی احیاء و در معرض نمایش گردشگران قرار گیرد.

رضا علیزاده با توصیف جایگاه نوروز و آئین های آن در فرهنگ گیلان گفت: جلوه های زیبای زندگی و نشاط عمومی در تمامی سنت های نوروزی گیلان جلوه گر است و برخی آئین های نوروزی استان بعنوان میراث معنوی در فهرست آثار ملی قرار گرفته است. وی احیای باور و سنت های گیلان و نمایش آن برای نسل جدید را در برنامه های نوروز 96 ضرورت دانست و گفت: حفظ میراث معنوی و توجه به اصالت سرزمینی در قالب جشنواره ها ، می تواند زمینه آشنایی داشته های ارزشمند این استان به سایر نقاط کشور را ایجاد کند. علیزاده اظهار کرد: بهره گیری از ظرفیت خوراک و غذاهای اصیل و همچنین معرفی آئین های این مرز و بوم از موارد میراث معنویست که امروز بعنوان یکی از مولفه های جذب گردشگر در گیلان محسوب می شود. وی تاکید کرد: آنچه که موجب توسعه گردشگری و درآمدزایی حاصل از سفر به استان گیلان می شود، فراهم آوردن زیرساخت های گردشگری است. علیزاده برپایی جشنواره غذای محلی ، برپایی نمایشگاه سوغات و صنایع دستی، اجرای نمایش بومی بازی ها و موسیقی محلی و ... را از برنامه های جشنواره نوروزی و جشن نوروزگاه عنوان کرد. فرماندار رشت به همراه مدیر کل میراث فرهنگی و گردشگری استان و معاونین فرمانداری و میراث فرهنگی و گردشگری استان از بخشهای مختلف اعم از نمایشگاه های صنایع دستی ،غذاهای محلی و مناطق مختلف موزه میراث روستایی استان و کاروانسرای تاریخی شاه عباسی بازدید بعمل آوردند.  

به اشتراک بگذارید:

نظر شما:

security code